Úvodní stránka Blog Rational uspořádal koncert smyslů. Byla to symfonie vůní a chutí

Rational uspořádal koncert smyslů. Byla to symfonie vůní a chutí

Je to už téměř čtyři týdny, co jsem nastoupil na úžasně rozjetou loď jménem MASO-PROFIT. Ve světě gastronomie jsem byl a stále ještě jsem laikem, který se však rychle a rád učí a neodmítne dobré jídlo. Během Školy vaření a Akademie vaření Rational jsem jako houba vstřebával nové poznatky.

Společnost MASO-PROFIT je rodinnou firmou budovanou dlouhá léta s láskou k řemeslu. Právě Rational, která se zabývá zlepšováním technologického vybavení kuchyní, úsporou energií nebo prezentací nových kulinářských postupů, je jejím partnerem.

V prostorách MASO-PROFITU v Průmyslové ulici v Praze prezentoval kuchař, technolog a školitel Karel Heverle neodmyslitelného parťáka gastro podniků všech velikostí.

Konvektomat obecně je zařízení, ve kterém lze připravit pokrmy za intenzivního působení horké páry, horkého vzduchu, popřípadě obojího zároveň. Je to stroj vhodný nejen do velkých gastronomických provozů a díky široké škále nastavitelných programů v něm kuchař může připravit množství sladkých i slaných pokrmů. Ty budou ke konzumaci připraveny ve stejný čas nebo různě, dle nastavení. V konvektomatu lze péct nebo dusit či vařit nebo smažit. Nejen to dokáže jeden z nejmodernějších konvektomatů iCombi Pro.

Na tomhle stroji mě nejvíc překvapilo, že je tak intuitivní a uživatelsky příjemný. Naučí se s ním opravdu každý. Užitečnou možností je uzamčení displeje na heslo.

Karel Heverle postupně do útrob tohoto stroje vkládal jak sladké, tak slané produkty. Každý krok doplnil odborným, ale srozumitelným výkladem. Účelem těchto akcí bylo, je a bude seznámit provozovatele a kuchaře s tímto konvektomatem.

Po zhruba půl hodině výkladu byly na stole sladcí šneci plnění čokoládou a malé croissanty. Obojí tak krásně vonělo, že ruce a ústa hostů, ale i mé, dlouho nezahálely a ochutnávaly.

Po další cca hodině pokračovala další symfonie smyslů, vůní a chutí. Na stole bylo pečené vepřové koleno, smažené kuřecí řízky, holandský řízek, kuřecí stehna, pečená krkovice nebo sázená vejce. To byl kalibr, ze kterého přecházel zrak.

Právě holandský řízek byl pro mě obrovským vzrušením. Co se dá na tak jednoduchém jídle vylepšit? Konvektomat iCombi Pro mu dodal plnější chuť, šťavnatost a vzhledově vypadal velmi lákavě.

Největší zájem se strhnul o brilantně vypečenou kůži z kolena vepříka. Tak se stalo, že se v prostorách MASO-PROFIT v Průmyslové ulici ozývalo jednolité, takřka slastné křupání.

Vše bylo teplé a šťavnaté. Kuřecí prso už nikdy nebude suché. Od nynějška sklouzne do žaludku jako po másle.

Právě tento aspekt mě zaujal z celé prezentace nejvíc. Když šťáva chybí, požitek z jídla ztrácí na intenzitě.

Ochutnávka pečeného steaku z lososa se pak stala jedinečnou předzvěstí toho, co mělo následovat. Celou akci završil pan Heverle přípravou burgerů.

Už vůně napovídala, že půjde o nevšední kulinářský zážitek. Pak už jen stačilo zavřít oči a kousnout. Následovala dokonalá harmonie chutí, kdy šmak masa asocioval nekonečné latinskoamerické pláně, na nichž se s noblesou a elegancí pasou jedny z nejlepších plemen skotu.

MyDisplay je ovládací plocha, která vše usnadňuje. Displej zařízení iCombi lze nakonfigurovat tak, aby se zobrazilo jen to, co je pro uživatele či šéfkuchaře podstatné. Je to užitečný nástroj zejména v odvětvích, ve kterých jsou procesy standardizované nebo kde je vysoká fluktuace personálu.

Hlavní poznatek, který jsem si z prezentace odnesl byl ten, že ne vždy kvalita musí být na úkor kvantity. V konvektomatu iCombi Pro lze udělat skutečně velké množství pokrmů a to za krátkou dobu, za méně peněz a skutečně chutně.

Další Školu vaření nebo Akademii vaření rozhodně doporučuji lidem, kteří v gastronomii začínají, protože jim významně ulehčí práci a ušetří náklady. Zároveň by ji měli navštívit i lidé, kteří se chtějí posunout dál, směrem k větší kvalitě a celkově pozvednout svou kuchyni.

Neměli by tam ale chybět ani kuchaři amatéři, pro které je vaření radostí, aby se poučili o tom, kam kráčí gastronomie v 21. století.